Zyrtarët e NATO-s janë ‘të sigurt’ në ofertat e anëtarësimit suedez dhe finlandez, pavarësisht rezervave turke

Stoltenberg thotë se Turqia "e ka bërë të qartë" se nuk ka ndërmend të bllokojë aplikimet nga Suedia dhe Finlanda.

Shqetësimet turke nuk do të prishin ambiciet e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, thanë të dielën zyrtarë të lartë të aleancës. Ankaraja ka akuzuar dy vendet nordike për mbështetjen e grupeve kurde, duke hedhur një çelës në planet e Helsinkit dhe Stokholmit për anëtarësim të shpejtë në NATO pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë.

“Vendet që mbështesin terrorizmin nuk duhet të jenë aleatë në NATO”, tha të dielën Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, pas bisedimeve me ministrat e jashtëm të aleancës në Berlin.

Anëtarësimi në NATO kërkon mbështetje nga të 30 aleatët aktualë, përfshirë Turqinë. Duke folur me gazetarët pas bisedimeve, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u përpoq të minimizonte çdo rrezik për anëtarësimin e shpejtë për Finlandën dhe Suedinë. “Turqia e ka bërë të qartë se qëllimi i saj nuk është të bllokojë anëtarësimin”, tha Stoltenberg, duke folur përmes lidhjes video teksa shërohet nga COVID.

“Kam besim se do të jemi në gjendje të adresojmë shqetësimet që Turqia ka shprehur në një mënyrë që nuk vonon anëtarësimin apo procesin e pranimit”, tha ai. “Synimi im është ende të kem një proces të shpejtë dhe të shpejtë.”

Çavuşoğlu i Turqisë u takua të shtunën me ministren e jashtme suedeze Ann Linde dhe ministrin e jashtëm finlandez Pekka Haavisto për të diskutuar shqetësimet e Ankarasë, por takimi nuk çoi në një ndryshim të rëndësishëm në retorikën e udhëheqjes turke. Duke folur për mediat turke të dielën, Çavuşoğlu tha se Finlanda dhe Suedia “duhet të ndalojnë mbështetjen e grupeve terroriste” dhe të japin garanci sigurie.

Por zyrtarët perëndimorë në Berlin sinjalizuan se besojnë se Ankaraja mund të bindet.

“Ky është një proces dhe NATO është një vend për dialog,” u tha gazetarëve Sekretari i Shtetit Antony Blinken pas takimit të ministrave.

Ndërsa nuk pranoi të jepte detaje mbi diskutimin e tij me homologun e tij turk dhe aleatët e tjerë të NATO-s, Blinken tha se ai “dëgjoi, pothuajse në të gjithë bordin, një mbështetje shumë të fortë” për Finlandën dhe Suedinë që t’i bashkohen aleancës nëse vendosin të aplikojnë. “Kam shumë besim se do të arrijmë konsensus”, tha ai.

Në Berlin, shumë ministra shprehën mbështetje entuziaste për Finlandën dhe Suedinë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake – dhe shpejt.

“Suedia dhe Finlanda nuk janë vetëm miqtë dhe partnerët tanë, por tashmë për një kohë të gjatë anëtarë të familjes sonë evropiane,” u tha gazetarëve Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock. “Dyert e NATO-s qëndrojnë të hapura për ta dhe nëse vendosin të kalojnë nga kjo derë, atëherë ne do t’i presim krahëhapur”, tha ajo.

Duke adresuar shqetësimet për sigurinë e Finlandës dhe Suedisë në periudhën ndërmjet aplikimit të tyre dhe ratifikimit të plotë nga 30 anëtarët e aleancës, ministri gjerman tha se Berlini do të përpiqet të minimizojë kohën e pritjes.

“Nëse miqtë tanë në Helsinki dhe Stokholm vendosin në favor të pranimit, gjë që ka shumë të ngjarë, ne në Gjermani do të bëjmë gjithçka që është e mundur për ta mbajtur këtë fazë të ndjeshme tranzitore ndërmjet aplikimit për pranim dhe ratifikimit sa më të shkurtër të jetë e mundur”, tha Baerbock.

Stoltenberg, ndërkohë, tregoi se NATO do të ndërmarrë hapa proaktivë për t’i siguruar Helsinkit dhe Stokholmit mbrojtje shtesë. “Shumë aleatë kanë deklaruar se do të gjejnë rrugë të shpejta,” tha shefi i NATO-s, por “do të ketë një periudhë kohore midis aplikimit dhe anëtarësimit të plotë”.

“Ne do të shikojmë mënyra për të ofruar garanci sigurie,” tha ai, “duke përfshirë rritjen e pranisë së NATO-s në rajon.”

LEXO EDHE:

Back to top button