МАКЕДОНИЈА

196 сообраќајни прекршоци во Скопје, 42 за брзо возење

196 сообраќајни прекршоци во Скопје, 42 за брзо возење

“Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01. مراهنات سباق الخيل 10.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Advertisements

На територија на град Скопје изречени се вкупно 196 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 25 мерки за возење без возачка дозвола, 16 санкции за возење под дејство на алкохол.
Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), три санкции за возач почетник, 10 санкции за нерегистрирани и технички неисправни возила…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта”, соопшти МВР.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button