ЕКОНОМИЈА

  January 14, 2022

  Скопјани нема да останат без греење, БЕГ ја задржува лиценцата

  Граѓаните на Скопје утре ќе имаат парно, лиценцата на компанијата Балкан Енерџи нема да биде одземена, тврдат владини извори за…
  January 14, 2022

  Заев ветуваше влез на „Facebook“ и „Google“, но никогаш не дојдоа

  На неколку дена до изборот на третата влада предводена од СДСМ јавноста сè уште ги чека на големо најавуваните милионски…
  January 14, 2022

  Три Милионер џек пот добивки за старт на 2022

  Ако првиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ во 2022 е предвесник за цела година, тогаш на играчите на Видеолотарија Касинос Австрија им…
  January 14, 2022

  A1 Македонија има најбрза мобилна мрежа во земјата – овој пат потврдено и од Ookla®

  Телекомуникацискиот оператор А1 Македонија, доби уште една потврда за најбрза мобилна мрежа во земјата, овој пат согласно податоците од корисниците…
  January 13, 2022

  ПОСКАПУВАЊА – да се купува храна или да се плаќаат сметки?

  Зголемувањето на трошоците на живот никако да престане. Граѓаните се загрижени за намалената куповна моќ. Невладините организации бараат мерки од…
  January 13, 2022

  „Промотивен депозит прогрес“ – растечки и гарантирани каматни стапки за депозити во денари и во евра на 12, 24 и 36 месеци

  На почетокот на 2022 година, Шпаркасе Банка АД Скопје подготви промотивна понуда за сите клиенти што се заинтересирани да штедат…
  January 12, 2022

  Битиќи: Владините мерки спасија 60 000 работни места

  Во време на пандемијата државата успеа да задржи 60.000 работни места кои можеа лесно да бидат изгубени, рече во своето…
  January 12, 2022

  Трендафилов со апел за побрзо донесување на законот за минимална плата

  Сојузот на синдикати очекува до крајот на месецов пратениците да го предложат законското решение за минимална плата, бидејќи, како што…
  January 12, 2022

  Дуковска: Државата нема стратегија за борба против сиромаштијата

  Билјана Дуковска, од македонска платформа против сиромаштијата во своето вечерашно гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат, рече дека во…
  January 12, 2022

  Минималната плата недоволна за пополнување на синдикалната кошничка, велат од ССМ

  Работниците не се задоволни од своите плати без оглед на тоа што се забележува раст на просечните плати, вели во…