МАКЕДОНИЈА

  МАКЕДОНИЈА
  June 8, 2023

  Во Тетовскиот универзитет врие од роднински врски и непотизам

  На Тетовскиот универзитет почна „чешлањето“ на академскиот кадар за низа прекршоци. АЛСАТ дознава дека Просветниот инспекторат ги констатирал првите проблеми…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Таравари: Министерот Шаќири да назначи аполитички в.д. ректор на ДУТ

  Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари преку социјалните мрежи со заканувачки тонови го предупреди министерот за образование Јетон Шаќири…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Граѓаните не ѝ веруваат на ДУИ дека ќе ја напушти власта заради Уставот

  Граѓаните не им веруваат на изјавите од ДУИ дека партијата е подготвена да ги напушти фотелјите на власта во интерес…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Ова е официјалниот број на бездомници во Македонија

  Околу 350 бездомници се официјално регистрирани во СМакедонија, но професорите на Факултетот за безбедност проценуваат дека овој број е многу…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Ако има проширена влада без ДУИ, ќе нема прв премиер Албанец

  ВМРО-ДПМНЕ очекува одговор од СДСМ за понудите кои беа ставени на маса вчера на лидерската средба за уставните измени. Лидерот…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Поранешниот осуден за „27 април“, Алими, во „Патот кон“ на Алсат

  Поранешниот осуден за случајот „27 април“, Абдулфета Алими, во емисијата „Патот кон“ на Алсат од прва рака раскажа како биле…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Во трката за нов ректор на Тетовскиот универзитет и близок до ДУИ

  Четворица кандидати во трката за ректор на Тетовскиот универзитет. Денеска е последен ден од конкурсот. Потоа, универзитетските органи ќе ги…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  ЕУ без коментар за предлогот на ВМРО за одложено важење на уставните измени

  Засега нема реакција од Брисел за предлогот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски кој се однесува на периодот кога да…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  СДСМ за утре свика состанок на Централен и Извршен одбор по лидерската средба со Мицкоски

  Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска потврди дека утре претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски свикал седница на Централниот и Извршниот одбор…
  ВЕСТИ
  June 8, 2023

  Судскиот совет ги прифати оставките на Герасимовски и Радевска-Стефкова

  Судскиот совет на денешната 444-та итна седница констатираше престанок на мандатот на членовите Мирјана Радевска-Стефкова и на Зоран Герасимовски, по…

  МАКЕДОНИЈА