МАКЕДОНИЈА

  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  Камчев со кривични пријави против судиите што му го одредија притворот

  Одбраната на осомничениот бизнисмен Јоран Камчев, Тони Менкиноски обвинува за злоупотреба на тајните служби за местенки на граѓани. Менкиноски поднел…
  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  Утре повторно обид за деблокада на Собранието

  За утре во 14.00 часот, претседателот на Собранието, Талат Џафери закажа продолжение на 32-ра седница, a по нејзиното завршување треба…
  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  Османи за наводите во „нон-пејперот“: Словенечките власти отфрлаат постоење на таков документ

  Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи не е загрижен за состојбата во земјава во врска со контроверзниот кон-пејпер за кој…
  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  На Кардиологија успешна трансплантација на срце кај 27-годишно момче

  Неколку часа по полноќ на Клиниката за кардиологија зачука новото срце на 27-годишно момче од донор од девојка на слична…
  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  Изречени 126 сообраќајни прекршоци во Скопје, 28 за брзо возење

  На територијата на град Скопје вчера изречени се вкупно 126 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 28,…
  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  Прекројувањето на границите на Балканот води кон дестабилизација, иднината е во ЕУ и во приклучување кон Шенген зоната

  Секој обид за прекројување на границите ќе доведе до дестабилизација на Балканот, постои можност единствено за отстранување на границите и…
  ВЕСТИ
  April 17, 2021

  Облачно со повремен дожд, а на планините снег

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во северните делови. На планините на северозапад ќе…
  МАКЕДОНИЈА
  April 16, 2021

  Тасева: Студент може да состави кривична за планот за градба кај Холидеј Ин

  Студент од правниот факултет може како вежба да состави кривична пријава за случајот со планот за градба на паркингот кај…
  МАКЕДОНИЈА
  April 16, 2021

  Тасева: Не гледам разлика помеѓу случајот со Рашковски и планот за градба кај Холидеј Ин

  Претседателка на „Транспаренси интернејшенел – Македонија“ и екс претседателка на ДКСК, Слаѓана Тасева, не гледа разлика, кога е во прашање…
  МАКЕДОНИЈА
  April 16, 2021

  Ивановска: Општина центар што поскоро да побара суспензија на ДУП

  Градоначалникот на Општина Центар треба да побара колку што е можно поскоро суспензија за Деталниот урбанистички план, вели во своето…

  МАКЕДОНИЈА