СПОРТ

Карлос Алказар го совлада и Петер Гојовчик

Откако го победи Стефанос Циципас во пет сета, Шпанецот Карлос Алказар со идентичен резултат го совлада и Петер Гојовчик, за да стане најмладиот тенисер што стигнал до четвртфиналето на Мастерс турнирот. 18-годишниот Шпанец двапати беше во неповолна положба со 0-1 и 1-2 во сетови, но на крајот успеа да го сврти резултатот и по 3 и пол часа, да триумфира со резултат 3-2.  Во женска конкуренција, Лејла Фернандез, откако ја елиминираше Наоми Осака, денеска ја совлада Анжелик Кербер со 2-1 во сетови. Во полуфиналето ќе игра против Елина Свитолина.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button