Институциите не планираат посебна имунизација на попишувачите

  Институциите не планираат посебна имунизација на телата што треба да го спроведат пописот во септември. Според Државниот завод за статистика,…

  МОН не дава објаснувања дали наставата ќе започне со физичко присуство

  Основните и средните училишта се на крстопат во однос на почетокот на новата учебна 2021 – 2022 година. Директорите со…

  Алијанса за Албанците и Алтернатива бараат оставка од Мила Царовска

  Алијанса за Албанците и Алтернатива побараа оставка од министерката за образование, Мила Царовска, за, како што велат, неуспехот во образовниот…

  Многу луѓе се соочуваат со здравствени проблеми како резултат на промена…

  Честите временски промени влијаат на здравјето на луѓето. Според лекарите, честите промени и кај младите и кај постарите лица, се…

  Засилени полициски контроли за брзо возење и за возење под дејство…

  Глоба од 375 евра и забрана за возење до една година. Ова се казните во пари, но има и бесценети…

  Селата Порој и Џепчиште, немаат канализација

  „Иако тие се сметаат за предградие на градот Тетово, селото Порој и селото Џепчишта, и понатаму остануваат без канализација. Жeителите…

  Амбулантата во Ѓорче Петров работи во мизерни хигиенски и еколошки услови

  Пукнатини во ѕидовите, мувла и влага се само дел од сликите што камерата Алсат ги сними во амбулантата во Ѓорче…

  Полека се надминува проблемот со немањето регистарски таблички за возилата

  Од понеделник треба да почне испораката на регистарските таблички за возилата. Ова за Алсат го потврдуваат од МВР. Министерството склучи…

  Роамингот од 1 јули се укинува, но за ограничено користење

  Граѓаните да бидат внимателни со користењето на интернет од први јули во земјите од регионот. Иако од тој ден цените…

  Охрид и Струга да се промовираат во Малме, Милано и Виена

  Наместо да служат само за превоз на иселениците, директните авио линии од Малме во Шведска, Милано во Италија или Виена…
  Back to top button