ВЕСТИЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈА

Бектеши: Граѓаните нема да имаат зголемени сметки за струја од први јануари

Министерот за економија Крешник Бектеши денесканајави дека од 1 јануари за домаќинствата нема да има поскапување на цената на електрична енергија, а ќе поевтини таа за малите потрошувачи.

Advertisements

„Ние носиме одлуки и за заштита на буџетот, зошто тоа е буџетот на секој граѓанин на државата, и граѓаните да бидат снабдувани со електрична енергија. Така ќе биде до крајот на грејната сезона за електричната енергија и граѓаните нема да имаат зголемени сметки од 1 јануари, а компаниите најверојатно ќе имаат намалени сметки на електрична енергија, изјави министерот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button