ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Битиќи очекува инфлација и економски раст од 2 до 2,5 отсто

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, смета дека земјава во текот на наредната година ќе се врати на нормалните години на стапките на инфлација и покрај тоа што, како што вели, ќе биде година на закрепнување од сите економски неприлики што се случија или што се случуваат веќе четири години од 2020 година.

„Последниот податок укажува дека тенденцијата и трендот на намалување на инфлацијата веќе не носи таму кај што сме биле. Очекуваме следната година да бидеме на нивото од 2 до 2,5 отсто на инфлација и толкав ист годишен раст на БДП“, рече Битиќи.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button