СПОРТ

Челзи е нов првак на Европа

Екипата на Челзи го освои трофејот во Лигата на шампионите! Во големото англиско финале лондонскиот гигант по третпат во низа го совлада Сити со резултат од 0-1. Томас Тухел повторно го надмудри потрофејниот и поискусниот Пеп Гвардиола и го одведе својот тим до нов голем успех, а интересно е тоа што Челзи вторпат е шампион на Европа со тренер кој во тимот дојде среде сезона. Германскиот стратег на „Стемфорд Бриџ“ дојде на полусезона, како замена за Френк Лампард.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button