СВЕТ

Џо Бајден нема да ја посети Украина овој месец

Џо Бајден нема да ја посети Украина овој месец

Американскиот претседател Џо Бајден треба да ја посети Европа подоцна во јуни. Но, тој рече дека најверојатно нема да ја посети Украина за време на патувањето и рече дека верува оти Украина најверојатно ќе стане членка на ЕУ.

Се очекува водачите на ЕУ да го дадат својот благослов на Украина да стане официјален кандидат за членство во блокот.

Одлука која ќе биде означена како триумф во Киев, пренесува Sky News.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button