ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа на Галичица

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа на Галичица

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа во Националниот парк Галичица, кога возилото со кое патувале излетало од регионалниот пат Трпејца – Преспа и паднало во амбис. Загинатите биле од Ресен на 60 годишна возраст.

На местото на настанот се екипи на планинарската служба од Охрид и полицијата.Неофицијално незгодата се случила на дел од патот кој не е обезбеден со ограда.
Овој патен правец во зимските месеци од безбедносни причини се затвора, а во летниот период се наплаќа влез. На некои делови патот е оштетен и небезбеден за возење..

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button