ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Еврокомесарот Вархеи во Бугарија на разговори за ветото спрема Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи ќе престојува во посета на Бугарија, соопшти Европската комисија. Како што јави МИА од Софија, за време на посетата се планирани средби со претседателот на Бугарија Румен Радев и со министерот за надворешни работи Светлан Стоев.

Advertisements

Како што пренесуваат повеќето бугарски електронски медиуми, повикувајќи се на извори запознаени со посетата, тема на разговорите ќе биде ветото на Бугарија за почеток на разговорите на ЕУ со Северна Македонија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button