РЕГИОН

Францускиот претседател Макрон во прва посета на Хрватска

Францускиот претседател Емануел Макрон престојува во прва посета на Хрватска од нејзината независност. Во мај, со цел да ги модернизира своите воени воздухопловни сили, Хрватска најави купување на 12 авиони Рафал од францускиот производител Дасо Авиасион. Договорот е вреден околу милијарда евра, а тоа е најголемата нарачка на оружје на Хрватска од нејзината независност по распадот на поранешна Југославија, оценуваат француските медиуми.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button