ВЕСТИРЕГИОН

Германија и Франција за новиот „нон-пејпер“: не е оригинален документ

„Овој документ не е оригинален и во никој случај не ги одразува ставовите на Германија и Франција“, изјавија од Германската амбасада во Приштина за РСЕ за наводниот „нон-пејпер“ за Косово и Србија објавен од Коха Диторе во вторникот, кој наведе дека наводно го подготвувале Германија и Франција. Во него се додава дека Германија и Франција силно го поддржуваат помагањето на Западен Балкан во напредокот кон ЕУ, заедно со посилната соработка во регионот.

Advertisements

„Важен инструмент за ова е соработката во рамките на Берлинскиот процес започнат од германската влада во 2014 година“, се заклучува во одговорот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button