СПОРТФУДБАЛ

Италија сака 100% од капацитетот на стадионот во Палермо за средбата против Македонија

Италија ќе се соочи со Македонија во „Плеј оф“ фазата од квалификациите за Светското Првенство Катар 2022 и смета дека поддршката од јавноста е од витално значење.

Advertisements

Така, FIGC упати барање до италијанската влада за стадионот во Палермо, „Стадио Барбера“ да биде достапен со 100% од неговиот капацитет.

Билетите се веќе распродадени за натпреварот кој се игра на Сицилија, но билетите се пуштени во продажба само за 75% од капацитетот.

Репрезентацијата на Италија бара да им бидат дозволени преостанатите 25%, за уште повеќе да ги мотивира играчите. Властите одлучија да стават достапни само 75% од билетите, поради причини поврзани со КОВИД-19.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button