ВЕСТИСВЕТ

Избори во Германија – Извесно само заминувањето на Ангела Меркел

Германците не го избираат директно шефот на владата, туку гласаат за пратениците кои ќе изберат нов канцелар во Бундестагот - достоен наследник на Ангела Меркел, најмоќната жена во светот со години и симбол на стабилност во Германија и Европа.

Во недела во Германија се одржуваат парламентарни избори, чиј исход се смета за крајно неизвесен, а единственото нешто што е сигурно е дека Ангела Меркел повеќе нема да биде канцелар по 16 години.

Advertisements

Конзервативната Христијанско-демократска унија (ЦДУ) на Меркел ја предводеше Германија во претходните четири мандати, но последните анкети за јавното мислење покажуваат дека сега може да победат партиите од левиот центар.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button