СПОРТФУДБАЛ

Кевин Магнусен повторно се враќа во Формула 1

Дани Кевин Магнусен ќе се врати во Формула 1, како замена за Никита Мазепин во тимот на Хаас од САД. Магнусен (29) беше пилот на тимот на Хаас од 2017 до 2020 година пред тимот да одлучи да го замени него и Ромен Грожан со Мазепин и Мик Шумахер.

Advertisements

Мазепин замина во неделата како резултат на руската окупација на Украина. Во официјалното соопштение, Хас појасни дека Магнусен потпишал „повеќегодишен договор“ и ќе го вози болидот за време на претсезонскиот тест во Бахреин оваа недела.

„Бев многу изненаден, но исто толку сум возбуден што добив повик од Хаас. „Гледав во друга насока во однос на моите обврски за 2022 година, но можноста да се вратам да се натпреварувам во Ф1, и со тим што го познавам исклучително добро, беше едноставно многу привлечна“, рече Магнусен.

Новиот договор претставува изненадувачко враќање во Ф1 за добро познатиот 29-годишник, син на поранешниот Ф1 пилот Јан Магнусен.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button