ВЕСТИРЕГИОН

Лајчак: Во следните денови ќе се фокусирам на изнаоѓање пат напред

Претставникот на Европската Унија (ЕУ) за преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, во понеделникот изјави дека по новиот инцидент на северот на Косово, во наредните денови „ќе се фокусира на изнаоѓање пат напред“.

Лајчак на Фејсбук во ноќта меѓу неделата и понеделникот рече дека „страшниот напад“ врз припадниците на косовската полиција во градот Бањска на северот на Косово е „длабоко загрижувачки“.

„Ваквиот кукавички чин на насилство е длабоко загрижувачки и се коси со самите принципи на мирот и соработката“, напиша Лајчак.

Тој додаде дека овој „страшен напад дополнително ја нагласува неопходноста од превентивна дипломатија и дијалог, што беше нагласено минатата недела“ за време на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк.

„Во наредните денови целосно ќе се фокусирам на изнаоѓање пат напред“, наведе Лајчак.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button