КОШАРКАФУДБАЛ

Леброн Џејмс продолжува да поставува нови рекорди во НБА

Првата ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс не планира да застане и покрај тоа што е на залезот на четвртата деценија од својот живот.

Џејмс, не само што го одведе својот тим во полуфиналето од НБА Купот, туку во победата против Феникс постави и рекорд. Тој стана највозрасен играч кој на еден натпревар постигнал најмалку 25 поени, 10 асистенции и по 5 скока и украдени топки.

Во редовите на Лејкерс, тоа му успеало само на Меџик Џонсон во 1987 година. На завршниот турнир кој в петок наутро почнува во Лас Вегас, Лејкерс ќе играат против Њу Орлеанс, а Леброн ќе се обиде да го однесе својот тим до нов трофеј.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button