СВЕТ

Макрон патува во Нова Каледонија по немирите кои ја зафатија областа

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска (22 мај) полета на француската пацифичка територија Нова Каледонија, каде во деветдневните немири загинаа шест лица, стотици беа повредени, а беа палени автомобили, продавници и јавни згради.

Француските власти соопштија дека насилството се намалило откако од Париз биле распоредени 1050 војници, тактичка полиција и засилување на националната безбедност, вклучително и во „многу чувствителните“ области.

И покрај тоа, две основни училишта и 300 автомобили беа запалени во главниот град на територијата Нумеа во текот на ноќта, изјавија од канцеларијата на градоначалникот за АФП.

Полицијата уапси повеќе од 280 „учесници“ во немирите што ја зафатија француската територија од 270 000 луѓе, соопштија властите. Локалните обвинители велат дека биле оштетени околу 400 продавници. Билансот е шест загинати и неколку стотици повредени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button