ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Меџити: ДУИ не ја исполни изборната партиска програма

Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити, ја обвинува ДУИ дека не ги исполнила 5-те главни обврски од изборната програма во јавната администрација. Според Меџити, ДУИ не успеала да реализира ниту еден од ветените 180 проекти во повеќе сектори, меѓу кои покривање на трошоци за административците, напредување на административните службеници, сертификатот за етничка припадност, отворање нови работни места за преведувачи и лектори, како и спроведувањето на двојазичноста во сите институции.

Advertisements

Од ДУИ немаа коментар за обвинувањата на нивниот потпретседател. Во меѓувреме, Османи во својство на министер за надворешни работи, Фатмир Бесими во функција на министер за финансии и Артан Груби во својство на прв вицепремиер како достигнување на ДУИ, ја претставија макрофинансиската поддршка од 100 мил. евра предложена од Европската Унија, опишувајќи ја како ефект од отворањето на преговорите и добрите политики на Владата и ДУИ.

Адријан Керими

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button