ЗАБАВАМЕТРОПОЛ

Месечен хороскоп за август 2023 година

Овен

Во август овните ќе сонуваат и ќе подлегнат на своите идеи за совршен живот. Во овој период ќе испливаат одредени проблеми кои ве следат долго време и ќе се појават благи здравствени проблеми со грбот. Токму затоа треба да се фокусирате на себеси и да започнете да ги решавате своите проблеми. Ќе бидете поотворени од обично овој месец, ќе ви биде задоволство да читате книги за личен развој, а тоа дополнително ќе ве поттикне.

Овните се проактивни и немирни, па многумина веќе размислуваат за она што ќе донесе есента. Ќе започнете да планирате што сакате да постигнете до крајот на годината. Времето на одмори веќе заврши за вас и ќе започнете да ѝ се враќате на работата. Но не треба да брзате многу бидејќи ова е еден од последните месеци во кои може да патувате и да поминете време со најблиските.

Бик

Овој месец ќе бидете полни со страст и ве очекуваат многу нови љубовни искуства. Поради вашата присебност и спокој, ќе ширите позитивна енергија во околината и ќе стапите во контакт со интересни луѓе. Сепак, на работа се таложат долгорочни проблеми, а може да се соочите и со непријатни расправии со претпоставените. Овој период ќе ве охрабри да донесувате важни работни одлуки кои ќе ги цените повеќе во иднина.

Во август биковите ќе ја остават настрана својата природна срамежливост и ќе се отворат за нови врски кои може да бидат вредни за нивната иднина, без разлика дали се работи за партнер, пријател или колега. Не плашете се да покажете кои сте навистина, а оние околу вас многу ќе го ценат тоа. Исто така, соочете се со мислењата на другите. Ќе бидете во добра состојба во однос на физичката кондиција, па слободно занимавајте се со физички активности или спортови кои обично не би се осмелиле да ги правите. Ќе бидете импресионирани, а тоа ќе ви даде дополнителна самодоверба.

Близнаци

Август ќе донесе многу непредвидливи пресврти за близнаците, но тие ќе се засноваат само на ирационални основи. Затоа, не дозволувајте да ве обземат чувствата и обидете се рационално да размислувате. Во овој период ќе бидете склони кон импулсивно однесување и доколку не бидете внимателни, тоа може да ви се врати во форма на непријатна кавга со партнерот. Вашиот живот ќе биде многу бурен, но не заборавајте да се храните добро за да ги избегнете дигестивните проблеми на кои ќе бидете склони овој месец.

Во август близнаците ќе бидат многу љубоморни. Иако ќе мислите дека повеќе се работи за его и веројатно грешите, вашите чувства нема да ве остават да спиете. Во овој случај, сепак, не треба да се однесувате инстинктивно и секое соочување треба да го засновате на докази. Може да имате многу позитивни квалитети, особено во однос на физичката кондиција. Ќе бидете упорни, бескомпромисни и ќе сакате по секоја цена да ги постигнете целите што сте ги поставиле.

Рак

Август ќе биде месец со предизвици за ракот. Ќе ве изневери еден од вашите најблиски пријатели, а тоа ќе ве сруши. Ќе се справите со тоа, но ќе биде неопходно да се затворите некое време и да обработите сè постепено. Читањето спиритуални книги ќе биде вистинскиот избор за вас овој месец, бидејќи ќе ви ги отвори очите во смисла дека ќе можете да простувате и да продолжите понатаму во животот. Ќе ги разберете вашите приоритети и ќе бидете подготвени да направите порадикални промени.

Во август раковите ќе се борат со другите, но и со себеси. Ќе бидете склони кон тврдоглавост и непопустливост. Нема да ги следите советите на другите. Сепак, тоа може да направи нешто добро во одредени моменти бидејќи ќе ви овозможи да ги решите навидум заборавените грешки од минатото. Ќе се појави и желбата за промени. И не само на работа, туку и во однос на домувањето. Можеби чувствувате потреба да го промените вашиот дом или дури и целосно да се преселите на друго место. Ако размислувате да купите имот, сега е вистинско време.

Лав

Август ќе биде месец полн со успеси за лавот. Ќе напредувате не само на работа, туку и во личниот живот. Ќе блеснете со позитивна енергија, позитивно влијаејќи врз околината, а можете да очекувате и многу интересни покани за одлични настани. Каде и да влезете, ќе бидете добредојден гостин со кој секој ќе сака да разговара. Само не дозволувајте славата да ви удри в глава. Секако, партнерот ќе се гордее со вас, но обидете се да му покажете дека повеќе се грижите за него отколку за вашата популарност.

Во август лавовите ќе го имаат најдоброто време од годината благодарение на нивната доминантна планета – Сонцето. Ќе бидете одлични на работа, а колегите ќе се грижат за вас. Обрнете внимание на вашите инстинкти кога донесувате тешка одлука и среќата ќе дојде. Ќе бидете и поамбициозни, што ќе го забележат претпоставените. Пазете се од односите со колегите кои веројатно малку ќе се влошат. Ќе се справите многу добро и во бизнисот, без разлика дали станува збор за преговори за продажба, изнајмување или други финансиски трансакции. Одличните понуди практично сами ќе ви дојдат и би било штета да не ги искористите.

Девица

Во август девицата ќе се соочи со промени во расположението. Затоа, овој период нема да биде идеален за донесување важни животни одлуки за кои е потребно рационално размислување. Од друга страна, вашите интуитивни постапки нема да наштетат. Ќе ги правите работите онака како што се чувствувате во тој момент. Но, внимавајте на промените на расположението пред партнерот. Тој сигурно ќе има разбирање за вас, но мора да имате разбирање и вие за него, затоа внимавајте да не го повредите.

По релативно мирни месеци, доаѓа период на гнев. Ќе бидете многу непријатни под влијание на Марс. Обично останувате надвор од социјалните настани, а тоа нема да се промени ниту во август. Меѓутоа, ако некој ви упадне во личниот простор, ќе бидете бесни. Старите неправди излегуваат на површина, а вие ќе копнеете по простување. Веројатно ќе бидете успешни на работа, благодарение на зголемената амбициозност. Во секоја ситуација ќе се залагате за себе, а туѓите мислења нема да ви бидат важни, што може да има и негативни и позитивни последици.

Вага

Во август вагите ќе бидат многу дружељубиви. Ќе се разбуди емпатијата, а благодарение на тоа ќе станете омилени ментори на вашите пријатели. Овој месец пријателите ќе ви се доверат, а вие ќе можете да ги советувате и поддржувате. Но, ова не е сè; вашата силна страна ќе биде и готвењето. Ќе ги воодушевите пријателите и семејството со вашите одлични кулинарски експерименти и ќе се стекнете со статус на најдобар домаќин.

Вагите во август ќе бидат неодлучни и колебливи. Ќе бидат под влијание на Венера, особено во однос на партнерот и односите воопшто. Вашите чувства кон партнерот се моќни, но треба малку да се контролирате за да не ги заморувате со постојани докажувања за љубовта. Кон крајот на август ќе забележите голем напредок во вашите комуникациски вештини. Ќе бидете неверојатно успешни на работа, главно благодарение на говорните вештини. Сепак, треба да внимавате да не бидете премногу желни и со тоа да не ги расипете вашите шанси.

Скорпија

Август ќе им донесе порција инает и мотивација на скорпиите. Ќе го постигнете она што ќе го зацртате како цел овој месец. Сепак, ќе имате тенденција да немате почит кон другите и да немате граници, што може да биде проблематично, особено на работа. Можеби вашите колеги ќе ве гледаат со некакво непријателство во нивните очи, но тоа би можело да биде затоа што ќе завидуваат на вашиот нагон и успех. Ако не се приспособите на нив, треба да бидете свесни дека тие може да престанат да ве сметаат за дел од нивната група. Затоа, обидете се да ги земете предвид вашите приоритети и однапред да ги приспособите вашите постапки на нив.

Нема да можете да се опуштите додека не го постигнете она што го сакате и ќе бидете способни да ја надминете секоја пречка што може да ви се појави на патот. Може да настанат компликации во врските бидејќи емоциите ќе ги доживувате поинтензивно. Чувството на фрустрација тогаш може да предизвика да бидете премногу критични, а вашата наклонетост може да биде целосно неразумна. Бидете внимателни и дозволете некој близок да ви помогне.

Стрелец

Август ќе изнесе малку сексуална енергија и страст кај стрелците. Најдоброто нешто што можете да направите е да одите на одмор во странство каде што можете да се исклучите и да дозволите да ве водат вашите желби. Може да се радувате на неверојатните еротски искуства бидејќи ќе копнеете да истражувате нови области од вашата сексуалност кои ќе се отворат во вас овој месец. Оваа страсна енергија можете да ја користите и во други области, бидејќи ова е исто така креативна енергија.

Во август стрелците нема да можат да престанат да размислуваат за слобода и патување. Ќе уживате и во еднодневните патувања и во престојот во странство. Сепак, овој пат треба да се обидете да излезете од зоната на удобност на хотелот и од плажата и да одите да истражувате непознато место. Без сомнение, нема да зажалите. Овој месец ќе ви биде добра можност да размислите за вашиот животен стил. Секако дека може многу да се подобри. Обидете се да вклучите повеќе зеленчук и овошје во вашата исхрана и да ја намалите консумацијата на слатки.

Јарец

Август ќе донесе многу промени во расположението кај јарците. Можеби се чувствувате како да сте на емотивен тобоган што нема да има добар ефект врз луѓето околу вас или вашиот партнер. Ќе имате проблеми и со љубомора и со желба за контрола. Тоа може да биде потенцијално многу проблематично ако не се воздржите. Треба да најдете некоја креативна активност преку која би можеле да ги изразите своите чувства.

Ќе бидете добри во танцување овој месец, затоа не плашете се да земете часови по танц. Овој месец јарците ќе бидат многу напорни во своите врски. Ќе бараат постојано внимание од партнерот и нема да се плашат да го добијат ниту на несоодветен начин. Ако не сте задоволни со вашиот сексуален живот, љубомората може да ја влоши ситуацијата и да дојде до расправија. Во однос на работата, веројатно ќе бидете рамнодушни во август. Ќе се фокусирате на активности во слободното време. Иако тоа ќе ви даде внатрешна рамнотежа, може да доведе до недоверба со колегите.

Водолија

Во август водолиите сè ќе сфаќаат премногу сериозно и лично. Исто така, ќе почнете да бидете претерано перфекционисти, што ќе ве мотивира, но и секој неуспех во постигнувањето на целите ќе ве омаловажи, па дури и може да имате нервози. Ќе изгубите трага за тоа што всушност сакате во животот, а помош ќе барате од вашите блиски. Споделувањето на вашите неволји е дефинитивно добро за вас бидејќи да дозволите да бидете заглавени во некои депресивни состојби, навистина не е најдоброто решение. Најдоброто нешто што можете да го направите е да си дадете доволно слободно време и да ги одредите вашите приоритети.

Ќе бидете диви и немирни во август. Сепак, причината нема да бидат задачите што ќе ви бидат дадени на работа, туку преголемите барања што ќе ги имате од себе. Поради влијанието на Јупитер, ќе се прецените себеси, па затоа и животот ќе ви биде нестабилен. Ќе бидете ентузијасти за сите нови предизвици, но ако не ги постигнете, може да се соочите со депресија. Водолиите ќе имаат и силно чувство за правда и ќе бидат компетентни преговарачи. Може да го искористите тоа за да ги решите споровите меѓу вашите најблиски. Сепак, прво треба да размислите дали воопшто се заинтересирани за таква помош.

Риби

Овој месец дефинитивно нема да ви недостига нагон да бидете социјални. Рибите ќе сакаат да го поминат секој слободен момент со некоја заедничка активност со своите пријатели или партнерот. Ќе уживате да бидете разиграни, а исто така се чувствувате удобно и самоуверено додека разговарате со поголем број луѓе. Нема да се нервирате за ништо, само целосно ќе уживате во секој момент.

Август ќе биде вистинскиот месец на љубовта за рибите, а тие силно ќе го почувствуваат влијанието на Венера. Поединците во врска ќе бидат романтични и посветени, додека слободните ќе флертуваат и можеби нема да можат ни да изберат меѓу потенцијалните партнери. Вашата сексуалност ќе напредува, а често ќе ги заборавате сите ваши обврски. Друг плус ќе биде новостекнатото трпение. Сфаќате дека повеќето работи не се толку итни како што мислевте и нема да ви пречи да чекате на црвено светло, дури и ако доцните на работа.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button