ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Милков: С Македонија ќе ги почне преговорите кога ќе го исполни францускиот предлог, нема рокови

Северна Македонија нема рок за да го спроведе францускиот предлог. Кога ќе го исполни – тогаш ќе се отвори првата фаза од преговарачкиот процес. Ова во интервју за бугарската национална телевизија БНТ синоќа го изјави в.д. шефот на бугарската дипломатија, Николај Милков кој, меѓу другото, говореше за, како што рече, зголемените тензии во македонско-бугарските односи.

„Се надевам дека ќе се вразумат во однос на фактот дека треба да размислуваат за европската перспектива. Топката е на нивен терен. Немаат рок за спроведување на францускиот предлог. Кога ќе го исполнат, тогаш ќе се отвори првата фаза од преговарачкиот процес“, рече Милков.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button