РЕГИОН

НАТО „подготвенo да дејствува“ во Косово ако избувнат немири

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО КФОР на Косово изјави дека Алијансата е „подготвена да дејствува“, па дури е подготвена и да го зголеми бројот на војниците доколку избувнат проблеми во услови на спорот меѓу Косово и Србија за издавањето регистарски таблички за автомобилите. „Ние сме будни и подготвени да дејствуваме ако имаме зголемување на тензиите, но можеме да ги искористиме и резервните сили. Ако ситуацијата се влоши, ние сме подготвени да интервенираме, подготвени сме да бидеме во средината меѓу демонстрантите и безбедносните организации“, изјави бригадниот генерал Лука Пиперни во штабот на косовските сили (КФОР) во Приштина.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button