ВЕСТИМЕТРОПОЛ

Неколку трикови за полесно започнување на денот

Не сте утринска личност, не можете да се расоните веднаш, секој ден мака мачите да станете од кревет?

Во тој случај ви пренесуваме неколку интересни начини кои порталот Bright Side ги сподели за тоа како да се разбудите полесно.

- Advertisement -

1.Додадете сол во кафето

Ако сте виделе дека некои луѓето додава сол наместо шеќер во нивното утринско кафе, тоа е затоа што всушност го подобрува вкусот и не додава калории. Сепак, не претерувајте бидејќи е доволно само малку за да се постигне посакуваниот ефект.

2.Вклучете јајца во појадокот, па дури и во кафето

Виетнамското кафе со јајца е навистина популарно со причина. Можеби звучи чудно, но додавањето жолчка во вашето утринско кафе ќе го направи вкусно и исто така е добро за вашето тело. Според една студија, луѓето што јадат јајца наутро се повеќе енергични од луѓето кои не се. Значи, ако комбинирате јајца со кофеин, ќе создадете утринско засилување

3.Пробајте црн чај или тополо чоколадо

Ако не сте љубител на кафе, можете да пробате и чаша црн чај. Содржи и кофеин и Л-танин, што ја зголемува будноста и фокусот. Но, можете исто така да креирате утринско засилување со топло чоколадо, ако додадете малку цимет бо него. Помага во контролата на нивото на шеќер во крвта, што го одржува нивото на енергија балансирано без чувство на замор.

4.Чаша чиста вода или чаша вода со лимон

Водата е неопходна без оглед во кое време од денот, но особено наутро. Пијте вода кога ќе се разбудите за да ги подобрите вашите ментални перформанси. Тоа всушност има врска со тоа што не се хидрирани, што може да предизвика точно спротивен ефект. Може да пробате и чаша вода со лимон. Ова помага за хидратација, варење и губење на тежината, содржи витамин Ц, кој е добар за кожата и имунолошкиот систем и е генерално добар начин за започнување на денот.

5.Вклучете овес во појадокот

Студиите покажуваат исто така да се обидете да вклучите овес во вашиот појадок, бидејќи тоа ќе ја зајакне вашата енергија, ќе ве натера да се чувствувате полни и ќе ви помогне да започнете добро. Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат појадок со висока јаглени хидрати остануваат повнимателни во текот на денот дека луѓето што јадат нешто друго.

6.Пуштете музика

Нема сомнение дека музиката влијае на нашето расположение. Студиите покажаа дека музиката може да ја поттикне среќата и да се намали вознемиреноста. Така, започнувањето на денот со некои пријатни и среќни мелодии е најдобриот начин да го кренете расположението и да ве натераат да одите во текот на остатокот од денот.

7.Просторот нека има ведри бои

Боите на опкружувањето сериозно влијаат на нашите расположенија, велат експертите. Изберете светли бои за вашата куќа и постелнината – особено ако во вашиот стан нема многу светлина. Облечете се со посветла облека и ќе видите дека вашето расположение се менува.

8.Подгответе ја облеката ден претходно

Подготвување на вашата облека ден претходно уште нешто што можете да направите за да заштедите време наутро. Колку повеќе сте подготвени, толку помалку стрес и повеќе време треба да уживате во појадокот и другите утрински навики. Ако веќе знаете што ќе облечете, нема да морате да одлучите, а можеби и да се фрустрирате, наутро.

9.Одржете го планот за денот и направете нов за следниот

Друга работа што ќе ви помогне да заштедите време и да направите повеќе работи е организирање. Чувајтекалендар со сите работи што треба да се направат во текот на денот, рангирани од најмногу до најмалку важни. Ако го сторите ова, нема да успеете да паничите на крајот на денот за нешто што требаше да се стори.

10.Ставете го алармот на другиот дел од собата

Подобро е да го преместите вашиот будилник низ просторијата, наместо да го имате на масата за кревет. Ова ќе ви помогне да се разбудите поефикасно затоа што ќе мора да станете за да престане. Ако нема опција „snooze“ и веќе сте надвор од вашиот топол кревет, поверојатно е дека ќе го започнете денот без одложување.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button