ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Османи: Не е формална одлуката на Грција за отворање на границите

Сè уште нема формална одлука на грчката Влада за отворање на границите, затоа е направен тој застој на македонско- грчката граница, вели македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи. Тој на новинарско прашање денеска одговори дека македонските граѓани кои чекаат на граничниот премин нема на можат за ја поминат границата без формална одлука на Владата во Грција.

Advertisements

„Ние сме во очекување да се формализира намерата на Грција за отворање на границите и да можат да минуваат граѓаните“ вели Османи кој ги повика граѓаните да се информираат преку официјалните соопштенија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button