СВЕТ

Папата Франциск во посета на Кипар и Грција

Кипар и Грција, од денеска до 6 декември ќе ги посети поглаварот на римокатоличката црква папата Франциск кој ќе оствари средби со кипарскиот и грчкиот државен врв. Денеска тој ќе пристигне на Кипар, по поканата упатена од претседателот Никос Анастасиадис и кипарскиот архиепископ, а посетата, што ќе биде втора на островот од Владата ја карактеризираат како „историски настан“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button