ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Пендаровски со државна делегација на Генералното собрание на ОН

Државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски од денеска до 22 септември ќе учествува на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк.

Темата на годинашното собрание е „Обнова на довербата и повторно стартување на глобалната солидарност: Забрзување на акцијата за Агендата 2030 и нејзините цели за одржлив развој кон мир, просперитет, напредок и одржливост за сите.

Во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, предвидено е Пендаровски да оствари средба со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, при што ќе ја одликува ООН со Орден на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button