ВЕСТИСВЕТ

По смртта на Раиси, првиот потпретседател на Иран, Мохамад Мохбар, ја презема функцијата претседател

Портпаролот изјави дека врз основа на иранскиот Устав, претседателски избори треба да се одржат во рок од 50 дена, пренесе иранската агенција ИРНА.

Тахан Назиф изјави дека нема да има правни проблеми во Иран по смртта на претседателот Ебрахим Раиси во хеликоптерската несреќа.

Хеликоптерот со претседателот Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан се урна вчера на северозападот на Иран, во областа Верзеган, а покрај двајцата загинаа уште седум лица.

Три лица кои загинаа во хеликоптерската несреќа во северозападен Иран се идентификувани, објави иранската државна новинска агенција ИРНА.

Загинаа имамот во градот Табриз ајатолахот Мохамад Али Ал-е Хашем, началникот на иранската провинција Источен Азербејџан генерал Малек Рахмати и командантот на единицата за заштита на претседателот Сардар Сејед Мехди Мусави.

Загинаа и одреден број телохранители и екипаж на хеликоптерот кои сè уште не се идентификувани.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button