ВЕСТИСВЕТ

Почина претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли

Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли почина на 65-годишна возраст, соопшти неговиот портпарол. Сасоли почина рано изутрината во болница во италијанската општина Авиано, изјави портпаролот Роберто Куило. Вчера Парламентот на ЕУ потврди дека италијанскиот политичар од левиот центар бил во болница во Италија од 26 декември. Во соопштението се вели дека „хоспитализацијата била неопходна поради сериозна компликација поради дисфункција на имунолошкиот систем“.

Сасоли беше член на парламентот на ЕУ од 2009 година. Во 2019 година, тој беше избран за претседател на парламентот со седиште во Стразбур, откако беше предложен за кандидат од групата Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите. Неговиот мандат требаше да заврши овој месец и не се очекуваше да бара втор.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button