ВЕСТИСВЕТ

Полската конзервативна опозиција со најмногу гласови на локалните избори

Главната опозициска сила во Полска, конзервативната националистичка партија Право и правда (ПиС), освои најмногу гласови на локалните избори што се одржаа во неделата. Од друга страна, владејачката либерална Граѓанска коалиција (КО) обезбеди контрола врз повеќето регионални совети, јавуваат британските медиуми.

Конечните резултати, објавени од Националната изборна комисија, покажуваат дека ПиС е прв со 34,27 отсто од гласовите, а КО е втора со 30,59 отсто.

Од друга страна, владејачката партија доби контрола над девет регионални совети, додека главната опозициска сила врз седум.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button