СВЕТ

Поранешен советник на Зеленски обвинет за проневера на речиси 2,5 милиони долари

Поранешен советник на Зеленски обвинет за проневера на речиси 2,5 милиони долари

Поранешен советник во кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска е обвинет за проневера на речиси 2,5 милиони долари од украинските железници, соопшти Националното биро за борба против корупцијата на Украина (НАБУ), без да го именува осомничениот.

Во исто време, „Украинска правда“ објави, повикувајќи се на неименувани извори, дека е обвинет Артем Шило. Извор од НАБУ изјави за „Киев Индипендент“ дека во моментов не можат да ги коментираат овие наводи.

Шило претходно беше шеф на Одделот на Службата за безбедност на Украина (СБУ) задолжен за деловна истрага, тој беше разрешен во март годинава, но остана во служба на СБУ. Шило, наводно, склучил договор за купување трансформатори за украинските железници по цени многу повисоки од пазарните во 2022 година, по почетокот на војната во Украина.

Компанијата на која Шило наводно ги насочувал договорите била во сопственост на белоруски државјанин со врски со Русија, соопшти НАБУ. Инспекторите успеаја да запленат 1,3 милиони долари од банкарските сметки на лица осомничени за водење на шемата.

Во тој случај досега се приведени четири лица, соопшти НАБУ.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button