ЗДРАВСТВОМЕТРОПОЛ

Природни масла за сончање кои ќе ја заштитат вашата кожа и ќе и дадат сјај

Многу луѓе не можат да си го замислат летото без одмор на плажа и прекрасен тен. Сепак, природниот тен не секогаш излегува како што сакате. Освен тоа, секогаш постои ризик да претерате и да изгорите на сонце наместо да исончате. Значи, треба да користите специјални производи за да добиете рамномерен тен и да ја заштитите вашата кожа од штетните ефекти на сончевото зрачење. Еве список на неколку природни масла за сончање кои можеби ќе сакате да ги пробате.

Кокосово масло

Кокосовото масло е можеби најпопуларното природно масло кое се користи за сончање. Има заштитен фактор од 2 до 4 (според други извори, од 2 до 8). Кокосовото масло навистина добро се апсорбира и го подобрува тенот поради стимулирање на производството на меланин во кожата. Исто така, ја штити кожата од фотостареење, го минимизира ризикот од изгореници, ја храни и хидрира кожата, спречува сувост, затегнатост и лупење и ја зголемува еластичноста и цврстината на кожата. Можете да го нанесете и пред и по потемнувањето бидејќи кокосовото масло помага да се смири кожата изгорена од сонце и да ја активира нејзината регенерација и природните заштитни механизми.

Маслиново масло

Маслиновото масло, како и кокосовото масло, е едно од најпопуларните природни масла за сончање. Нејзиниот SPF исто така се движи од 2 до 4 (според други извори, од 2 до 8). Маслиновото масло е особено ценето поради моќните навлажнувачки својства и антиканцерогеното дејство. Покрај тоа, ова масло ја обезбедува кожата со хранливи материи (масни киселини и витамин Е, кој е силен антиоксиданс), ја прави помазна и помага да добие порамномерен тен.

Шеа путер

Шеа путерот има заштитен фактор од 3 до 6, а исто така е едно од најпопуларните масла за сончање. Ја обезбедува кожата со есенцијални хранливи материи, дава хидратантен ефект и спречува ронлив кожа и изгореници од сонце. Кога се користи по тен, ова масло помага да се смири кожата, давајќи ви чувство на удобност.

Масло од арган

Ова масло има заштитен фактор 3-4. Неговата главна карактеристика е моќното антиоксидативно дејство, благодарение на кое маслото од арган ефикасно го спречува фотостареењето на кожата и несаканата пигментација. Маслото има многу лесна текстура и добро се впива, што го прави неговото нанесување многу удобно. Аргановото масло има одлични навлажнувачки и негувачки својства, што го прави совршено за сува кожа.

Масло од црн ким

Маслото од црн ким има заштитен фактор 5-6 и е ценето поради изразените антиканцерогени својства. Кога се користи за потемнување, ова масло се препорачува за оние кои имаат многу бенки, бидејќи ги спречува да станат канцерогени.

Масло од авокадо

Маслото од авокадо има заштитен фактор од 10 до 15. Има моќен навлажнувачки и подмладувачки ефект, што го прави одлично масло за сончање за сува и старечка кожа. Маслото од авокадо го прави тенот порамномерен и го спречува создавањето на старечки дамки.

Масло од кафе

Ова масло има заштитен фактор од 10 до 15. Ја забрзува синтезата на меланин во кожата, што го прави побрзо потемнување. Покрај тоа, маслото од кафе го стимулира метаболизмот на клетките на кожата, ја смирува кожата по потемнувањето, па дури и има антицелулитно дејство.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button