ВЕСТИРЕГИОН

Протести во Грција поради реформа на законот за работни односи

Грција денеска по втор пат во рок од една недела се соочува со нови штрајкови и протести во врска со контроверзната реформа на законот за работни односи.

Advertisements

Протестите се најавени во Атина и другите поголеми градови, а штрајкот ја запре работата на јавните служби, сообраќајот на траектите и превозот во Атина, освен автобусите. Неколку летови исто така беа откажани или одложени поради штрајкот на контролата за летање.

Според грчката Влада нацрт-законот воведува можност за флексибилно работно време, воспоставува правила за работа од далечина и вклучува гаранции за сексуално вознемирување на работното место, пишува агенцијата АФП.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button