ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Процесот на интеграција на Македонија во Европската Унија зависи само од унапредување на преговорите со Бугарија

Процесот на интеграција на Македонија во Европската Унија зависи само од унапредување на преговорите со Бугарија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел. Тој рече дека Софија нема да каже „да“, за почеток на преговорите за Скопје се додека не се постигнат конкретни резултати. Самитот продолжува утре кога и ќе бидат донесени заклучоците.

„Нема да дозволиме нашите раце да бидат врзани со лобирање и политички и медиумски притисок. Нема да кажам „да“ сè додека не видиме стабилен механизам за искоренување на искривената приказна и навредливото однесување кон Бугарија од книгите, музеите, спомениците, медиумите и државната политика. Не можам да кажам да, се додека не бидам убеден дека нашиот сосед нема да го гради својот идентитет крадејќи ја бугарската историја.“

Премиерот Зоран Заев од Скопје, одговарајќи на прашања од пратениците на ВМРО ДПМНЕ во Собранието, рече дека причината што не се откажува соседната земја е недостатокот на политички институции.

Опозициската пратеничка Рашела Мизрахи, беше остра кон премиерот, обвинувајќи ја владата за целосен неуспех.

Заев рече дека опозицијата носи одговорност за нарушување на односите со соседите.

Пред два дена на состанокот на Советот за општи работи на ЕУ, министрите не успеаја да постигнат консензус за преговарачката рамка на Македонија и Албанија.

Fatlume Dervishi

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button