ВЕСТИСВЕТ

Путин ги потпиша законите за анексија на украинските територии

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша законите за припојување на четирите украински региони кон Русија, што претставува финална фаза од анексијата која е во спротивност со меѓународното право, јавуваат светските медиуми.

Advertisements
Претходно на 30 септември Путин ги потпиша документи за анексија на украинските региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје, чии делови беа окупирани од руските сили, но, според ситуацијата на теренот, Москва не контролира целосно ниту еден од наведените региони.
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button