ВЕСТИРЕГИОН

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот пат на Северна Македонија предизвикува разочарување кај бугарските граѓани, покажуваат резултатите телефонска анкета спроведена од „Галуп интернешанл“.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според истражувањето, 59,5 отсто од анкетираните Бугари сметаат дека со „францускиот предлог“ не се земени предвид интересите на Бугарија, 25 проценти оцениле дека тој „во доволен степен ги има предвид“ бугарските интереси, додека останатите немаат став.

Кога станува збор за изгласувањето недоверба на бугарската Влада на премиерот Кирил Петков. 48,1 отсто од испитаниците го одобруваат соборувањето на владиниот Кабинет, а 50,5 проценти не се согласуваат со таквата одлука на Собранието на Бугарија.

На прашањето која партија треба да го добие мандатот за формирање нова Влада, 40,3 отсто сметаат дека тоа повторно треба најбројната политичка формација во бугарскиот Парламент – Продолжуваме со промената на Кирил Петков, додека 18,2 проценти сметаат дека мандатарот треба да го даде ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов. Помалку од 10 отсто од анкетираните сметаат дека бугарскиот претседател Румен Радев треба да го довери мандатот на некоја трета опција.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button