СПОРТ

Рубен Диас, фудбалер на годината во Премиер лигата

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Рубенс Дијас е најдобриот играч на годината во англиската Премиер лига за сезоната 2020/21. Португалскиот дефанзивец собра повеќе гласови, оставајќи ги зад себе соиграчот Кевин де Брајне и напаѓачот на Тотенхем Хари Кејн. Манчестер Сити ја освои титулата шампион во Премиер лигата, што е трета во последните 5 години, за што најзаслужен беше Рубенс Дијас. Интересно, Диjас е првиот дефанзивец прогласен за играч на сезоната од 1989 година. Да потсетиме, минатата сезона за најдобар играч беше избран Џордан Хендерсон од Ливерпул.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button