СВЕТ

Русија: Во еден ден над 600 починати од Ковид-19

Русија во изминатиот ден објави рекордни 601 смртен случаj од Ковид-19. Напливот на случаи со корона вирусот се припишуваат поради присуството на Делта варијантите низ целата земја.

Advertisements

Владината работна група за корона вирусот денеска пријави 20.393 нови случаи кои биле регистрирани во претходните 24 часа, вклучително 7.916 во Москва.

Бројката е највисока за еден ден во главниот град од крајот на јануари. Официјално, земјата регистрираше 5.409.088 случаи на корона вирусот и 132.064 смртни случаи, иако многу критичари велат дека вистинските бројки се многу поголеми.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button