ВЕСТИСВЕТ

Шефот на француската дипломатија: „Треба да извршиме притисок врз Израел, можеби да воведеме санкции“

Шефот на француската дипломатија во вторникот рече дека треба да се примени притисок и можни санкции врз Израел за да се принуди израелското раководство да ги отвори граничните премини и да достави хуманитарна помош во Појасот Газа.

„Мора да има лостови на моќ, а ги има многу што одат до санкции, за да може хуманитарната помош да помине низ овие премини“, изјави Стефан Сежурн за радиото RFI и телевизијата Франс 24.

Тој се пофали дека „Франција е една од првите земји што предложи санкции од ЕУ против израелските доселеници кои прибегнуваат кон насилство на Западниот Брег“.

„Ќе продолжиме со ова, доколку е потребно, за да го добиеме отворањето на преминот за испорака на хуманитарна помош“, рече Сежурн.

Според Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, 33.207 луѓе загинале во шестмесечната војна, оставајќи ги повеќето од 2,3 милиони без покрив над главата, а многумина се изложени на ризик од глад.

На 7 октомври, Хамас го нападна јужниот дел на Израел и уби 1.200 луѓе и зеде 253 заложници во Кибики и на музички фестивал, што предизвика војна која трае цели шест месеци.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button