МЕТРОПОЛСВЕТ

Шведска е победник на Евровизија

Шведска е победник на 67. Евровизија која годинава се одржа во Ливерпул. За поп ѕвездата Лорин, која ја претставуваше Шведска, ова е втора победа на најголемото музичко натпреварување, откако победи за Шведска во 2012 година со песната „Еуфорија“.

Нејзината годинашна песна „Тетоважа“ собра вкупно 583 поени, 57 повеќе од „Ча ча ча“ на финскиот претставник Керије, кој, пак, освои најмногу гласови од публиката. На третото место заврши Израел со 362 поени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button