СПОРТ

Симеоне стана тренерот со најмногу победи во историјата на Атлетико Мадрид

Победата од 2: 1 над Атлетико Билбао беше посебна за тренерот Диего Симеоне, не само затоа што доби предност од 6 поени пред Барселона и 8 поени пред Реал, туку и затоа што благодарение на оваа победа, Симеоне стана тренерот со најмногу победи во историјата на Атлетико Мадрид. Аргентинскиот тренер, против тимот од Баскија, ја забележа 309-та победа, поминувајќи ја легендата и покојниот Луис Арагонес кој имаше 308 победи. Инаку, Симеоне ја чека својата втора титула на кормилото по таа во 2014 година, точно на последниот натпревар од првенството против Барселона.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button