ВЕСТИЗДРАВСТВО

СЗО: Со децата да не се започнува со вакцинација против ковид, додека не биде вакцинирано возрасното население

Да не се брза со вакцинацијата против ковид на децата од 12 до 18 години, туку прво да се вакцинира возрасното население и граѓаните кои се во ризичните групи, препорачува Светската здравствена организација.

Advertisements

„Би сакале да повториме дека приоритет треба да биде сите земји да добијат вакцина за високо ризични групи пред да се вакцинираат оние кои имаат многу помал ризик од зараза“, вели Кејт О’Брајан, директорка на одделот за имунизација и вакцинација на СЗО.

Оваа тема станува актуелна во период кога Канада ги одобри вакцините на „Фајзер“ и „Бионтек“ за употреба на адолесценти на возраст од 12 до 18 години. Во текот на наредната недела се очекува дека истото ќе го сторат САД, а Германија најавува такво одобрение кон месец август.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button