ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Таравари потврди дека се сменети организациските директори на десетина клиники во рамки на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Таравари потврди дека се сменети организациските директори на десетина клиники во рамки на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Еден ден по преземањето на функцијата министер за здравство Арбен Таравари денеска во изјава за медиумите потврди дека се сменети организациските директори на десетина клиники во рамки на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

Таравари, одговарајќи на новинарски прашања за време на денешната посета на Здравствениот дом Скопје, рече дека за нов директор на Клиниката за токсикологија е назначен Андон Чибишев, а утре, како што додаде, нов директор треба да добие и Клиниката за онкологија.

Министерот за здравство информираше дека нов директор на Клиниката за неврологија е поранешниот министер за здравство Фатмир Меџити.

Меѓу сменетите организациски директори, како што потврди Таравари, е и Бесија Иљази од Клиниката за токсикологија, која изминатиот период беше во фокусот на јавноста во врска со спорни вработувања./Алсат.мк

Аднан Ќаили

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button