ЗАБАВАМЕТРОПОЛ

Темната страна на хороскопските знаци

Не постои личност без маани, па секој хороскопски знак има и добри и лоши страни.

Секој хороскопски знак има одредени недостатоци и потемна страна на личноста. Недостатоците честопати може да изгледаат помалку возбудливо од доблестите на вашиот хороскопски знак, но сепак тие илустрираат колку моќна, а можеби дури и лековита, може да биде темната страна ако сме свесни за тоа и работиме на тоа.

Само затоа што се спомнуваат одредени негативни карактеристики не значи дека тоа е постојан дел од вашата личност или дека треба да се промените. На крајот, сите сме убави такви какви што сме, вклучувајќи ги и сите наши позитивни и негативни страни.

Овен

Познат по својот огнен темперамент, љубомора и нетрпеливост. Овенот може да биде страстен водач, но и страстен борец. Овие особини добро им служат, но бараат свесност за тоа како да реагираат во различни ситуации и подготвеност да ја слушаат другата страна дури и кога мислат дека се во право.

Бик

Тврдоглавоста е главната темна страна на овој хороскопски знак. Тие често ќе направат сè за да останат надвор од колосек, дури и ако би било многу подобро да бидат малку пофлексибилни. Биковите често се тврдоглави и затворени, но тоа не значи дека овие квалитети се покажуваат во секоја врска со другите.

Близнаци

Близнаците знаат да бидат немирни и импулсивни во донесувањето одлуки. Во еден момент се креативни, а во друг анксиозни, сериозни и немирни. Овој воздушен знак е верен на својот елемент, му недостасуваат корените што ги носи земјата и лета од еден проект, едно хоби, еден интерес или еден партнер на друг.

Рак

Ракот има тенденција да биде посесивен и претерано одбранбен. Односите што ги имаат во животот им се многу важни, но понекогаш можат да ги исплашат другите луѓе ако не заземат „помек“ став или ако нивните емоции се премногу нестабилни.

Лав

Лавовите сакаат да знаат сè за секого и имаат впечаток дека треба да бидат вклучени во сè. За нив е важно да забележат кога се обидуваат да контролираат ситуација што не е нивна одговорност, како што е животот и изборот на некој друг.

Девица

Девицата треба да се грижи за своето емоционално здравје. Секојдневното размислување и планирање лесно може да се претвори во грижа и нервоза. Би било добро да не се оптоваруваат со работи на кои не можат премногу да влијаат.

Вага

Тој ја цени хармонијата, еднаквоста и рамнотежата во сите аспекти од неговиот живот. Со оваа потреба за хармонија, тие понекогаш се во опасност да им дозволат на другите да го добијат она што го сакаат само за да го задржат мирот. Нивниот страв од турбуленции може да доведе до неодлучност и страв од конфликт.

Скорпии

Тие имаат талент за постигнување резултати преку суптилни манипулации, но најчесто тоа го прават на начин кој не е штетен за другите. Понекогаш знаат да бидат љубоморни без премногу причини, но важно е реално да станат свесни за ситуацијата во која се наоѓаат за да не се случи тоа.

Стрелец

Сака слобода и авантура, што понекогаш може да го отежне одржувањето на блиски пријателства. Меѓутоа, ако најдат луѓе со слични квалитети, тие маани ќе се претворат во доблести.

Јарец

Односот на Јарецот со другите луѓе може да биде тежок за Јарците доколку не ја контролираат својата ригидност во размислувањето и тврдоглавоста, но со одредена свест можат да бидат прекрасни и смирени партнери и пријатели.

Водолија

Иако делуваат затворено и ладно, тие се многу чувствителни луѓе на кои им треба малку време да се релаксираат, но штом ќе успеат да го направат тоа, стануваат неверојатни пријатели кои сакаат интелектуална и ментална стимулација. Пред се, тие ја ценат слободата и сакаат работите да се одвиваат по нивно темпо.

Риби

Тие се многу чувствителни и тешко прифаќаат каква било критика на нивна сметка. Со одредена свест за своите емоции, како и каква поддршка се подготвени да дадат некому, тие можат да водат исполнет и емотивно здрав живот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button