СПОРТФУДБАЛ

Топчиите „распалија“ на снег! Нокаутиран ВБА

До неодамна навивачите на Арсенал немаа апсолутно никаква причина да бидат задоволни, но веќе ги има се повеќе и повеќе.

„Топчиите“ и по големата криза продолжија да се враќаат во живот, остварувајќи ја третата шампионска победа – Вест Бромвич Албион беше поразен на домашен терен со 0:4.

На „Хоторонс“, вистинската снежна бура првично го наруши нормалниот тек на натпреварот, но кога топката се стркала, тимот на Микел Артете помина далеку подобро од избраниците на Сем Алердис, кој по четврти пат го водеше овој тим по преземањето.

Киран Тиерни му донесе предност на Арсенал со соло пробив, а Букајо Сака им се приклучи на стрелците по одличната пауза.

Во второто полувреме, судбината на домашниот тим ja запечати Александар Лаказет, првиот гол го  постигна по одбивањето на топката по шут на Емил Смит Роу, а за вториот, за конечни 0: 4, му помогна Тиерни.

Арсенал на тој начин освои девет бода по ред, по седум последователни натпревари во Премиер лигата без триумф, додека ВБА остана претпоследен, на шест бода од безбедната зона.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button