КОШАРКАСПОРТ

Торонто ја прекина победничката низа на Феникс

Кошаркарите на Денвер ја забележаа деветтата победа на домашен терен од почетокот на сезоната. Денвер го победи Хјустон со 134:124. Во Торонто, Репторс ја прекинаа серијата од седум победи во која беа кошаркарите на Феникс. Репротс славеа со 112:105.

Никола Јокиќ кој го пропушти претходниот натпревар, се врати во тимот и забележа го седмиот трипл-дабл во сезоната. Тој натпреварот го заврши со 32 поени, 10 скока и 15 асистенции. Голема помош имаше од Мајкл Портер кој постигна седум тројки и запиша 30 поени. По паузата од еден месец кај Денвер се врати Џамал Мареј, постигна 16 поени. Џејлен Грин со 26 и Алперен Шенгун со 22 поени го предводеа Хјустон.

Репторс со тимска игра славеа над Феникс. Шестмина кошаркари беа двоцифрени, се издвоија Барнс со 23 и Сијакам со 22 поени. Кевин Дурент за Феникс постигна 30 поени.

ЛА Лејкерс го декласираа Детроит 133:107. ДиАнџело Расел беше најефикасен во победата на Лејкерси со рекорд во кариерата од 35 поени, Леброн Џејмс забележа 25, а Ентони Дејвис натпреварот го заврши со 28 поени. Кај Детроит се истакна Канингем со 15 поени, Стјуарт и Томпсон го завршија натпреварот со по 12 поени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button