ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Евакуирани 6 илјади луѓе на Канарските Острови поради ерупција на вулкан

Поради отворање на уште еден отвор на вулканот Кумбре Вијеха на шпанскиот остров Ла Палма, најголемиот од Канарските Острови, се евакуирани уште 500 луѓе, со што вкупниот број луѓе принудени да ги напуштат своите домови е зголемен на 6000.

Advertisements

Појавата на уште еден отвор од кој се излива лава во општината Ел Пасо доведе до евакуација на жителите, напиша синоќа на Твитер службата за итна помош на островот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button