ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Ахмети го кажа својот став во врска со оставката на Заев

Лидерот на интегративците Али Ахмети денеска изјави дека за партнерите од владејачката коалиција се едногласно против оставка на премиерот Зоран Заев. Ахмети во оваа прилика рече дека покрај меѓународните коалициски партнери, на оставката на Заев се противи и меѓународната заедница.

„Немаме време да влеземе во преговори за реформирање на Владата, ниту за промени во владиното партнерство. Работите се во нормала. Заев тоа веќе го направи и не може да се повлече бидејќи тоа има врска со неговото достоинство. „Но, во лицето на достоинството, тој има големо несогласување од сите коалициски партнери, но и од целата меѓународна заедница, особено од Брисел, Вашингтон и НАТО, кои очекуваат државата да постигне напредок во спроведувањето на нејзините политики“ Али Ахмети, претседател на ДУИ.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button