СПОРТФУДБАЛ

Александар Трајковски се сели во Хајдук Сплит?

Александар Трајковски (31) наскоро би требало да стане нов играч на Хајдук, пишуваат италијанските медиуми „Калчомеркато“ и „Тутомеркато“. Според овие извори, интерес за Трајковски покажале Динамо Загреб и Хајдук, но македонскиот фудбалер го избрал сплитскиот клуб и наскоро ќе го потпише договорот Трајковски во Хајдук пристигнува како слободен играч откако летово му истече договорот со Ал-Фајх од Саудиска Арабија.

Во 2010 година од Цементарница на 17. годишна возраст се пресели во Интер Запрешиќ. Во сезоната 2010/2011. во ХНЛ одигра само десет натпревари како првотимец за Интер, но тоа му беше доволно да постигне три гола и четири асистенции.

Пред 19. роденден си замина од Интер, кој не можеше да одбие 1.100.000 евра, кои ги понуди белгиски Варегем. Подоцна Трајковски играше за Мехелен, Палермо, Мајорка, Алборг и споменатиот саудиски клуб. Најистакнат беше во Палермо, каде на 113 настапи постигна 20,  додека на 84 настапи за Македонија постигна 21 гол.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button